Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 8334 articles
Browse latest View live

Endodontija • Problematičen zob in kemoterapija

$
0
0
Pozdravljeni,

že leta imam težave z zgornjo desno enko. Leta 2011 sem zaradi hude bolečine šla k zobozdravnici, ki na površini zoba in RTG posnetku ni videla posebnosti, a mi je zob potem zaradi bolečine vseeno odprla in zdravila. Vanj je vstavila zdravilo in ga zaprla. Že isti dan mi je območje okoli zoba začelo zatekat. Šla sem nazaj k zobozdravnici, zob mi je odprla, a ni bilo bolje. Šele čez nekaj manj kot en teden mi je iz zoba iztekel gnoj.
Zob je potem zobozdravnica do konca pozdravila in zaplombirala. Od takrat je bil zob vedno precej občutljiv na dotik, nikoli sicer ni bolel, a mi je povzročal neprijeten občutek ob dotiku. Zobozdravnica pravi, da je to zato, ker je mrtev.
Decembra se mi je ta zob odlomil (ponoči, zaradi škrtanja z zobmi). Po montaži zatiča je okrog zoba spet vse oteklo, kar smo rešili z amoksiklavom. Na RTG posnetku ni videti posebnosti. V korenini imam trenutno kovinski zatič, na njem pa začasno krono, saj čakam na gingivektomijo (zob je bil zalomljen pod dlesnijo). Zob je še vedno občutljiv na pritisk, kar se še poslabša ob kakem prehladu.

Glede na težave z zobom se mi zdi, da zdravljenje verjetno ni bilo čisto uspešno, a zobozdravnica trdi, da je občutljivost na dotik pri zdravljenem zobu normalna.

Ta teden sem dobila diagnozo Hodgkinov limfom, kar bo potrebno zdraviti s kemoterapijo. Skrbi me, da je ob korenini prisotno vnetje/bakterije, kar bi lahko med zdravljenjem s kemoterapijo zaradi zmanjšane odpornosti povzročilo večje komplikacije.

Razmišljala sem že o obisku specialista endodonta, a si samoplačniško ponovnega zdravljenja ne morem privoščiti, čakalna doba na stomatološki kliniki pa je tako dolga, da čakanje seveda ne pride v poštev, če mora biti zadeva urejena pred začetkom zdravljenja.

Je slučajno mogoče dobiti nujno napotnico za spec. endodonta, glede na situacijo? Kaj priporočate?

Hvala in lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal alpaka — 25 Mar 2016 21:39



Endodontija • Re: Problematičen zob in kemoterapija

$
0
0
Spoštovana,

gleda na opis bi ocenil, da z zdravljenjem najverjetneje ni bile vse, kot bi si želeli. Po uspešnem endodontskem zdravljenju zob praviloma ni simptomatski. Za kaj več pa bi moral videti RTG slike.

Ker sam pogodbe z ZZZS nimam, pravil ne poznam podrobno. Glede na to, da gre za pripravo na kemoterapijo, pa menim, da gre prednostno obravnavo. Najlažje bo, če to preverite kar na Stomatološki kliniki, kamor Vas bodo napotili na obravnavo.

dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 29 Mar 2016 11:05


Endodontija • Granolom

$
0
0
Dragi bralec ali bralka,

novembra 2015 sem bil pri zobozdravniku v tujini kjer živim, ki je na že mrtvi štirici desno zgoraj ugotovil, da se nekaj dogaja v korenini. Zob je odprl, ga očistil, dodal zdravilo in na koncu zdravljenja ponovno zaprl. Po 4 mesecih sem šel k svojem zobozdravniku v Slovenijo, ki je na korenini zoba, s pomočjo RTG posnetka, zasledil granolom. Svetoval mi je, naj obiščem čeljustnega kirurga, ki bo znal oceniti ali zob še lahko pozdravimo ali ga je potrebno izruvati.
Pri čeljustnem zobozdravniku imam pregled šele 9. maja.
V tem času nisem na zobu zasledil nobenih pretiranih bolečin, do danes, ko sem se zbudil z neprijetnimi občutki na območju kjer je ta zob. Ni prav boleče, ampak imam občutek kot da imajo bakterije v korenini cel žur.
Neprijeten občutek, ki ga imam na tej korenini se je odražal na celem telesu, saj imam simpotome kot pri gripi, torej utrujenost in nezmožnost koncentracije.

Vprašanje, ki sledi pa je, ali se v meni dogajajo resne spremembe in je potrebna takojšna akcija ali lahko vzamem kakšne antibiotike in počakam še dober mesec na pregled pri čeljustnem kirurgu?

Najlepša hvala vnaprej za odgovor.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 31 Mar 2016 14:59


Endodontija • Re: Granolom

$
0
0
Pozdravljeni,

Predvidevam, da Vas je Vaš zobozdravnik poslal k oralnemu kirurgu za zdravljenje z apikotomijo. Predlagam, da pridobite tudi mnenje specialista endodonta, ki bo ocenil možnost ponovnega endodontskega zdravljenja.

Če zob dela težave, bo najbolje, da se oglasite pri vašem zobozdravniku, ki bo ocenil, ali lahko stanje do pregleda umirjate z antibiotikom, ali je bolje ukrepati prej. Upam, da razumete, da brez ogleda RTG slike zoba in kliničnega pregleda zoba kakršnega koli mnenja ne morem podati.

Lp, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 01 Apr 2016 09:38


Endodontija • Re: ponovna apikotomija?

$
0
0
Pozdravljeni,
pred pribl.3 leti sem imela opravljeno apikotomijo zoba 5 desno zgoraj. Sedaj pa imam občutek kot da se nekaj dogaja, čutim nekakšno napetost. Opravila sem tudi RTG (prilagam), kjer je viden nekakšen proces. Kaj mi predlagate, ali bi bila ponovna apikotomija uspešna oz. kakšne so vaše izkušnje s ponovnimi apikotomijami?

Hvala za vaše mnenje in lep pozdrav, Savinca

Statistika: Objavljeno Napisal Savinca — 10 Apr 2016 20:31


Endodontija • neprehoden kanal

$
0
0
Pozdravljeni!
Dobila sem napotnico za endodonta. Gre za zdravljenje sedmice zgoraj. Do sedaj je bila opravljena trepanacija, menjava zdravila 3x (Ca(OH)2) in endodontska drenaža. MB in DB kanala sta prehodna, P kanal pa neprehoden. Diagnoza: kronični apikalni parodontisis. Pri zadnjem poskusu čiščenja neprehodnega kanala se je zobozdravnici v korenini zoba zalomil instrument. Zobozdravnica bi prehodna kanala naslednjič zaprla, neprehodnega z zalomljenim inštrumentom pa prepustila endodontu. Problem je, ker imam datum prvega pregleda pri endodontu šele v decembru. Glede na to, da en kanal ni zdravljen in da gre za vnetno žarišče, me skrbi, če je res v redu, da tako dolgo čakam. Poleg tega je datum v decembru šele za prvi pregled, resnično zdravljenje pa se bo lahko pričelo (glede na trenutne čakalne dobe) šele čez leto in pol.
Zaradi dolgih čakalnih dob razmišljam o obravnavi v tujini. Ali menite da je to smiselno ali pa bo čisto OK, če počakam na december oz. na redno zdravljenje v Sloveniji?
Zanima me tudi vaše mnenje glede različnih pristopov k zdravljenju. Opažam, da specialisti endodonti opravijo koreninsko zdravljenje (čiščenje kanala in zapiranje kanala) v enkratnem obisku, medtem, ko osebni zobozdravnik zdravi zob več mesecev (menja zdravilo). Predvidevam, da je to mogoče zaradi specialnih instrumentov s katerimi delajo endodonti?
Na koncu bi me zanimalo še vaše mnenje glede cen endodontskih storitev, ki zelo variirajo. Ali je mogoče opraviti endodontsko zdravljenje trokorenskega zoba za 250 EUR?
Hvala in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 31 Avg 2016 14:23


Endodontija • Re: neprehoden kanal

$
0
0
Pozdravljeni,
čakalne dobe so v Sloveniji pereč problem, na področju specialističnega endodontskega zdravljenja pa še posebej izrazit. Osebno sem zadržan, da se bodo stvari kmalu uredile.
Ali se bo stanje pri vašem zobu zapletlo, če čakate cca dve leti, ne znam odgovoriti. Odvisno je od tega, ali se v delu korenine nad zalomom instrumenta še nahajajo bakterije, ki niso bile očiščene. Zagotovo pa je verjetnost za zaplet večja.
Odstranjevanje zalomljenega instrumenta je tehnično zahteven poseg saj zahteva uporabo operativnega mikroskopa ter obravnavo pri izkušenem specialistu. Posledično je tudi cena posega visoka. Podobno kot v Sloveniji, se tudi v tujini cena in kvaliteta zdravljenja razlikujeta od ordinacije do ordinacije. Če imate v mislih zahodne države, bo cena posega bistveno višja, kot v Sloveniji. Če pa imate v mislih države južno od Slovenije, pa je moje mnenje zadržano. Kolikor mi je znano, so izkušnje z delom z operativnim mikroskopom omejene, npr. na Stomatološki fakulteti v Zagrebu še nimajo operativnega mikroskopa (v Sloveniji smo s takim delom začeli l. 1999). Verjetno pa se tudi tam najde zobozdravnik, ki bi zdravljenje kvalitetno opravil. Moj nasvet je, da iščete specialista endodonta, ki pri delu uporablja operativni mikroskop. Mogoče bi veljalo razmisliti o zdravljenju pri katerem od specialistov v privatnem sektorju v Sloveniji ?
Glede dela v eni ali več sejah: ne gre za to, ali se bo zobozdravnik odločil, ali bo delo opravljal v eni ali več sejah. Nekateri statusi omogočajo zaključitev zdravljenja v eni seji, drugi ne. Odvisno je od tega, kakšno patologijo na zobu zdravimo. Uporaba sodobne tehnologije omogoča uspešnejše zdravljenje, vendar tudi v specialističnih ordinacijah vse zdravljenj ne moremo zaključiti v enem obisku.
Zdravljenje trikoreninskega zoba za 250 EUR je verjetno mogoče. V specialistični privatni ordinaciji pa si tega ne znam predstavljati. Investicija v opremo je visoka, delo zahteva stalno izobraževanje tudi po specializaciji, saj se tehnologija hitro spreminja; izobraževanja so draga, najkvalitetnejša so v ZDA. Število storitev na dan je omejeno, saj z operativnim mikroskopom ni mogoče delati 10 ur na dan vsak dan. Če se vrnem k vašemu vprašanju: najbrž je mogoče, odvisno od tega, koliko kdo investira v opremo in znanje. S tem pa je povezana tudi uspešnost zdravljenja. Podobno, kot pri kupovanju avtomobila, stanovanja ... karkoli že: lahko kupite npr. avto za 10.000 ali pa 60.000 ali več.

Lep pozdrav,

dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 01 Sep 2016 10:13


Endodontija • enica

$
0
0
Pozdravljeni!
Pred tremi tedni me je petletni sin ob odrivu s tal z glavo butnil v brado. Kot se je izkazalo je desna enica brez živca, zobozdranik mi je zob odprl in "sčstil kanale"; kako se temu v praksi strokovno reče, žal ne vem. Moje vprašanje oziroma bojazen je sledeča: kaj lahko pričakujem v zvezi z zobom oz. ali je upravičena moja bojazen, da se bom morala soočiti s prevleko, ki je sicer po vsej verjetnosti še leta ne bi potrebovala glede na to, da sicer (zaenkrat) še nimam problemov z zobmi. Niti predstavljala si nisem, kaj se tekom igre lahko zgodi, kaj šele, kakšne bodo posledice.
V naprej hvala za odgovor.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 20 Sep 2016 10:22



Endodontija • Re: enica

$
0
0
Spoštovana,

ali bo zob potreboval krono, je odvisno od tega, koliko naravne zobne krone je bilo izgubljeno. Tudi če je bilo na zobu opravljeno koreninsko zdravljenje, to ne pomeni, da je edina možnost za restavracijo zoba krona. Manjše zalome zobne krone je mogoče nadomestiti s plombo, pri večjih pa se priporoča krona.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 20 Sep 2016 11:29


Endodontija • Re: zdravljenje korenin

$
0
0
Spoštovana,

četrti kanal kočnika je smiselno zdraviti, dobro pa se je prej prepričati, ali dejansko obstaja. Pri večini prvih zgornjih kočnikov ga najdemo, pri čisto vseh pa ne. Ali četrti kanal dejansko obstaja, ni razvidno iz klasične RTG slike, vidimo pa ga na 3D RTG sliki (CB CT). Najlažje bo, če se o tem najprej pogovorite z Vašim zobozdravnikom in se dogovorita, ali je zdravljenje smiselno nadaljevati pri specialistu endodontu.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 03 Okt 2016 14:16


Endodontija • Bolečine po puljenju zoba

$
0
0
Spoštovani,
pred tremi dnevi so mi na čeljustni kirurgiji odstranili dvojko zgoraj, ki je imela zatič in prevleko. Nad vrškom korenine je bilo kronično vnetje. Ko je anestezija popustila, pa sta me začela boleti še sosednja zoba enka in trojka. Na trojki se je bolečina že nekoliko umirila, vendar na enici še vedno vztraja že tretji dan in precej boli na dotik.
Tudi rana še boli, ta po posegu ni bila šivana. Včeraj sem obiskala dežurno zobozdravnico, ki pravi da naj rano pustim pri miru, naj je ne izpiram, da vnetja ni videti. Ko sem vprašala še za bolečine v enki ki jih pred posegom ni bilo, mi je govorila o ligamentih...sicer nevem kaj to je in da naj zob pustim pri miru in naj jem le mehko hrano.
Prosim za vaše mnenje glede bolečin v enki, bojim se da ne izgubim še tega zoba.
Lep pozdrav

Statistika: Objavljeno Napisal naja1707 — 27 Nov 2016 17:09


Endodontija • Re: Bolečine po puljenju zoba

$
0
0
Spoštovani,
le na podlagi opisa težko ocenim vzrok težav, odgovorim lahko bolj načelno. Če je zobozdravnica v dežurni ambulanti ocenila, da ne gre za vnetje pooperativne rane (kar je najpogosteje vzrok za pooperativne bolečine), se verjetno ne dogaja nič posebnega. Ker se zoba nahajata v okolici operativne rane, je to že samo po sebi dovolj za težave. Nekaj podobnega, kot če se se z golenjo zadanete v rob mize, bo noga še nekaj dni občutljiva. Možno je, da je pri luksacijo zoba prišlo do obremenitev na sosednje zobe, kar lahko povzroči pogodbo ligamenta zoba (torej vlaken, s katerimi je zob vpet v kost), kar lahko za nekaj časa zavleče umirjanje poopertivne rane.
Glede na opis, ki ga podajate, je nasvet s čakanjem na mestu. Če pa se stvari v naslednjih nekaj dneh ne umirije, pa spet obiščite vašega zobozdravnika, da ugotovi natančen vzrok težav.

dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 28 Nov 2016 14:10


Endodontija • Boleča dlesen ob korenini zoba

$
0
0
Pozdravljeni!
En mesec po končanem koreninskem zdravljenju me še vedno boli okoli korenine zdravljenega zoba. Dlesen je tudi zatečena kot, da bi bilo vnetje. Ko sem bil zadnjič pri zobozdravniku, sem že imel iste težave in mi je zobozdravnik zagotovil, da se bo stanje umirilo. Po enem mesecu ne čutim izboljšanja. Ali je to običajno po takem zdravljenju in po kolikšnem času naj bi se stanje umirilo? Hvalaza odgovor. LP

Statistika: Objavljeno Napisal Traktorist — 11 Jan 2017 19:55


Endodontija • Re: Boleča dlesen ob korenini zoba

$
0
0
Pozdravljeni,

če je en mesec po zdravljenju stanje še vedno nespremenjeno oz. se slabša, je najbrž nekaj narobe. Možnosti sta dve: v koreninskem kanalu se še vedno nahajajo bakterije (prekratka polnitev, neodkriti kanali, če ima zob več korenin...). V tem primeru je smiselno zob ponovno zdraviti. Boleča dlesen vzdolž korenine pa je sumljiva za vzdolžno poko korenine. Poke na običajnem RTG praviloma ne vidimo. Zasto predlagam 3D RTG sliko (CB CT RTG slika), ki bo preverila obe možnosti.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 13 Jan 2017 09:56


Endodontija • boleca celjust in zoba

$
0
0
Pozdravljeni,
3 tedne nazaj mi je zobozdravnica nasla karies na spodnji 6. In mi zob plombirala... Zob me je bolel in bil zelo obcutljiv na mrzlo, takrat so se zacele tudi bolecine v celjusti, usesu in dlesni. Cez 2 tedna mi je zob odprla in opazila vnetje. Sedaj imam v zobu zdravilo in me se vedno boli.. Boli me tudi petica zraven, katero mi je pred kratkim plombirala. Osebna zobozdravnica ne ve od cesa bi lahko bile te bolecine, saj na rtg sliki ni nic videti.
Hvala in lp,
Karmen

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 15 Feb 2017 09:36



Endodontija • Re: boleca celjust in zoba

$
0
0
sPOŠTOVANA,

če zob po odprtju (odstranitvi bolnega živca) boli več, kot 3 dni, je razlog to, da živec ni bil v celoti odstranjen. Spodnja šestica ima lahko zelo kompleksno anatomijo, večkrat se zgodi, da kakšen kalanl, ki je bil najden, ni v celoti očiščen, ali pa ima zob celo kakšen kanal, ki ga zobozdravnica ni uspelo odkriti. Tega tudi na RTG sliki največkrat ne vidimo.
Ali bo tudi na petici potrebno odstraniti živec, v je tem trenutku prezgodaj soditi. Najprej je potrebno umiriti šestico (možno je, da občutek bolečine v petici povzroča bolečina šestice), potem pa se bo izkazalo, kako je s petico.
Zato predlagam, da vas zobozdravnica napoti na zdravljenje k specialistu endodontu, ki bo s pomočjo mikroskopa odkril tisto, česar vaša zobozdravnica ne more odkriti s prostim očesom.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 16 Feb 2017 10:30


Endodontija • Nasvet

$
0
0
Pozdravljeni,
Zob 25 sem imela zdravljen leta 2012. Po tem me je še rahlo bolelo samo ob dotiku na ličnico(zgornji del korenine). Potem sem hodila na laser in ta bolečina je izzvenela. Zdaj spet čutim bolečino samo ob pritisku nad vršičkom korenine.Drugače ne boli.
Ali menite,da bi morala obiskati zdravnika in xob ponovno zdraviti ali še malo počakam in bo mogoče minilo(tako kot je že 1x). Je možno da je vzdražena korenina zaradi blagega prehlada?
Hvala in lp

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 6 Nov 2017 14:59


Endodontija • Re: Nasvet

$
0
0
Spoštovana,

predlagam, da opravite RTG sliko zoba; iz slike bo razvidno, ali je potrebno ukrepanje.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 7 Nov 2017 17:05


Endodontija • Zdravilo v zobu

$
0
0
Spoštovani,
v začetku decembra mi je zdravnica vstavila zdravilo za uničenje živca v sedmici desno spodaj.
Po dobrih dveh tednih je odstranila živec in prečistila kanale ter vstavila zdravilo in zaprla z začasno zalivko.
Dala mi je napotnico za specialista in dejala da imam lahko ves ta čas to enako zdravilo notri, da ga od te prve vstavitve ne bo nič menjavala.
Ker so čakalne dobe za prvo zdravljenje celo leto po trenutnih podatkih. Me zanima ali je ok, da bo zdravilo tako dolgo v zobu, brez vsake menjave? Ali bi morebiti bilo potrebno do dejanskega zdravljenja čez eno leto(kolikor je čakalna doba) zdravilo v zobu še kaj zamenjati?

Zanima me še kako je z zanositvijo. Načrtujem namreč zanositev, in me zanima kako je potem z zdravljenjem zoba - namreč čakalne dobe so tako dolge,da bi najverjetneje na vrsto prišla nekje v nosečnosti. Ali lahko samo zdravljenje predstavlja kakšno nevarnost (mislim na zdravila, ki so v zobu) ali samo rtg slikanje?

Vnaprejšnja hvala za odgovor.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 27 Dec 2017 11:02


Endodontija • Re: Zdravilo v zobu

$
0
0
Spoštovana,

Če zob ne dela težav, se z menjavo zdravila ne mudi. Priporočamo, da se zdravilo zamenja po cca pol leta. Ker ne navajate razloga, zakaj so vas napotili na nadaljevanje zdravljenja k specialistu, težko ocenim, kakšen bi bil primeren čas menjave.
Med nosečnostjo pa je lahko težava zaplet zdravljenja ( oteklina, bolečina...) in dejstvo, da stanja ne moremo preveriti na rtg sliki. Zato se glede na okoliščine odločamo, ali zdravljenje med nosečnostjo zaključimo ali pa ga z menjevanjem zdravila prestavimo na čas po porodu.
Lp, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 29 Dec 2017 08:53


Viewing all 8334 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>