Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 8334 articles
Browse latest View live

Endodontija • zdravjenje sedmice

$
0
0
Pozdravljeni,

Stara sem 49 let. Lansko leto sem imela večkratno koreninsko zdravjenje sedmice levo spodaj. Zobozdravnica mi je večkrat sčistila kanale, vstavila zdravilo in odstranila živec. Vendar zob je še vedno bolel. Nazadnje mi ga je provizorično zaprla... pa mi je v cca 2 dneh ob zobu nastala bulica (oteklina,vnetje). Zato sem spraskala začasno zalivko. Sedaj imam odprt zob. Oteklina je izginila.. me pa boli na dotik (ni močna bolečina). Bojim se da mi bo morala zob izpuliti, ker se mi je to zgodilo že prej.... ko mi je zdravila šestico zgoraj desno.. po večkratnem zdravljenju ga je na koncu morala izpuliti. Naj omenim še to, da zobozdravnica pravi, da imam zelo abnormalne korenine (da so obrnjene skupaj in ne navzven kot imajo drugi)

Ker se sedaj bojim, kaj bo z sedmico vam pošiljam RTG sliko zoba. Prosim za vaše mnenje, če obstaja kakšna možnost, da se zob pozdravi ali bo odstranitev neizogibna.

Hvala.

Lep pozdrav,

Statistika: Objavljeno Napisal endoo — 5 Jan 2018 19:31



Endodontija • zdravljenje sedmice

$
0
0
Pozdravljeni,

Stara sem 49 let in imam probleme z sedmico levo spodaj. Lansko leto sem imela večkratno koreninsko zdravljenje omenjenega zoba. Zobozdravnica je počistila kanale, vstavila zdravilo in odstranila živec. Vendar me je zob še vedno bolel, poleg tega pa je na dlesni nastala bulica (vnetje, oteklina). Zradi tega sem spraskala začasno zalivko. Sedaj je zob odprt, bulica je izginila, me pa rahlo boli na dotik… pa tudi ne morem direktno gristi ker zaboli. Bojim se, da bo morala zobozdravnica zob izpuliti, kar se mi je zgodilo že prej. Po večkratnem zdravljenju mi je morala odstraniti šestico desno zgoraj. Naj povem še to, da zobozdravnica pravi, da imam zelo abnormalne (nestandardne) korenine …. ker niso obnjene navzven ampak navznoter.

Ker se bojim, da bo potrebno zob odstraniti vam v priponki pošiljam RTG sliko zoba. Prosim za vaše mnenje, če obstaja kakšna možnost, da zob ostane ali menite da je odstranitev neizogibna.

Hvala in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal endoo — 5 Jan 2018 20:30


Endodontija • Re: zdravjenje sedmice

$
0
0
Spoštovana,
Iz lokalne rtg slike težko odkrijemo vzrok zapleta, zato predlagam, da opravite 3D rtg sliko ( CB CT), iz katere bo možno bolj jasno razbrati vzrok težav. Najbolje bo, da se oglasite pri specialistu endodontu, ki vas bo napotil na 3D slikanje zoba in ocenil možnosti zdravljenja.
Lp, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 6 Jan 2018 10:23


Endodontija • Re: zdravljenje sedmice

$
0
0
Spoštovana,
predlagam, da zob slikate še s 3D RTG sliko (CB CT RTG slika), kjer bodo vzroki za zaplet bolj jasno razvidni. Dogovorite se z vašim zobozdravnikom, da vas napoti na zdravljenje k specialistu endodontu, ki bo opravil RTG slikanje in na osnovi #D slike ocenil možnosti nadaljnjega zdravljenja.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 7 Jan 2018 09:43


Endodontija • Zobobol

$
0
0
Zdravo!
Imam eno vprasanje.
Imel sem gronolom zoba in sem šal k svojemu osebnemu zobozdravniku kateri mi ga je uspesno ozdravil, rekel je da je zob uspesno ozdravljen ampak zob po polnitvi boli nevem kaj je narobe.
Zahvaljujem se vam za odgovore

Statistika: Objavljeno Napisal DejanD — 7 Feb 2018 16:43


Endodontija • Re: Zobobol

$
0
0
Pozdravljeni,
iz napisanega žal ne morem povedati, kaj je narobe. V primerih, kot je Vaš, običajno priporočamo 3D RTG sliko - CB CT.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 8 Feb 2018 10:42


Endodontija • Re: Endodontsko zdravljenje

$
0
0
Spoštovana,
hvala za obširen opis, žal pa nisem prepričan, kaj točno vas zanima. Če gre za vprašanje katero zdravilo je v zobu, tega žal ne morem vedeti. Najbolje bo, da se oglasite v ambulanti vašega prejšnjega zobozdravnika, kjer je v vaši kartoteki to zavedeno.
Tudi na dilemo, kje in kako nadaljevati zdravljenje ne znam odgovoriti, katerega zobozdravnika boste izbrali, se boste morali odločiti sami.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 9 Feb 2018 11:14


Endodontija • vnetje okrog korenine ki je bila zdravljena z apikotomijo

$
0
0
Pozdravljeni,
Pred 6 leti sem imela zaradi ciste na korenini zoba apikotomijo na spodnjem kočniku. Sedaj se mi je točno okrog te zobne korenine/všička pojavilo hudo vnetje (še jemljem antibiotike, imam otekle bezgavke, mravljinčast jezik, bele obloge po ustih). Korenina je bila takrat zaprta z amalgamom, kljub temu da smo pred operacijo prosili za nekovinski material zaradi hude alergije na nikelj oz kovine.

Zanima me kako se da to sedaj zdraviti naprej.
Ali po vašem mnenju/izkušnjah še obstaja možnost da se reši zob in menja amalgam s kakšnim drugim tesnilom vršička korenine? Kakšna je procedura in strošek zdravljenja?

Baje obstaja tudi rešitev pol zoba. Zanima me kako poteka resekcija (je možno to narediti brez operacije?, kdaj se lahko začne zdravljenje? Strošek posega?) Je za tako zdravljenje najboljši kirurg, endodont ali naredi ta poseg zobozdravnik? Koliko so dolgoročno uspešni taki posegi?

Zanima me kaj vi mislite bi bila najboljša rešitev v zgoraj opisanem primeru?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za informacije.
Lep pozdrav,

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 13 Feb 2018 13:23



Endodontija • Re: vnetje okrog korenine ki je bila zdravljena z apikotomijo

$
0
0
Spoštovani,
postavili ste veliko vprašanj, natančen odgovor na vse presega namen tega foruma, potrebna bi bila RTG ali celo 3D RTG slika, zato bom odgovoril na splošno.
Najprej je potrebno ugotoviti, kaj je vzrok, da je bila prva operacija neuspešna. Najbrž ne gre le za amalgam kot material, ampak za neuspešno tesnenje celotnega kanalskega sistema. (več o tem si lahko preberete na spletni strani www.endo.si v rubriki Potek zdravljenja - kirurgija). Zato je v sodobni apikalni kirurgiji potrebna uporaba povečave (operativni mikroskop, lupe), saj so strukture, ki jih je potrebno obravnavati med operacijo (npr. istmus korenine) tako majhne, da tega ni mogoče natančno narediti s prostim očesom. Ni pomembno ali to dela endodont ali oralni kirurg, pomembno je, kako je operacija izvedena. Sodobne tehnike, t.i. mikrokirurški pristop (operativni mikroskop, ultrazvočna retrogradna preparacija, sodobni materiali za retrogradno polnitev , npr. MTA - amalgam smo opustili že cca 10-15 let nazaj) se precej razlikujejo od t.i. tradicionalnih tehnik - rezultat je višja uspešnost na eni strani in višja cena operacije na drugi.
Ali je ponovna operacija mogoča oz. še smiselna, je odvisno predvsem od tega, koliko je že prizadeta kost okrog zoba. To je potrebno ugotoviti s 3D RTG sliko (amalgamsko polnitev je mogoče odstraniti in zamenjati, to je sestavni del ponovne operacije). Če je poškodba zoba in/ali kosti prevelika, je ena od možnosti tudi resekcija korenine, ki je ni več smiselno zdraviti.
Toliko na kratko, za bolj podroben odgovor pa bi potreboval 3D rtg sliko.

Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 13 Feb 2018 14:02


Endodontija • Polenitev koreninskih kanalov

Endodontija • Strah pred zobozdravnikom

$
0
0
Pozdravljeni,

rada bi vas prosila za pomoč. Ne vem, kako naj niti začnem. Stara sem skoraj 18 let in sem bila pri zobozdravniku enkrat pri 10 letih, od takrat pa nikoli več. Starši me kot otroka niso nikoli peljali k zobozdravniku, bila sem pri različnih rejnikih itd., kasneje, ko bi lahko se že sama vpisala, pa je bil strah prevelik. In še zdaj je. Predvidevam, da k temu pripomore aspergerjev sindom in generalizirana anksioznost, ki ju imam.
Ne morem vam niti opisati strahu in skrbi, ki jih imam. Velikokrat, ko me je kakšen zob bolel, sem pomislila, da raje storim samomor, kot pa poiščem pomoč. Dala sem že ogromno zobobolov skozi, nekateri so trajali tudi po 14 dni neprestano, popila sem že čez 50 škatel analgetikov v zadnjih 2 letih. Res sem obupana in me to zelo skrbi, kako si bom našla pomoč. Vsakodnevno me to obremenjuje, do te mere, da bi najraje odšla na drugi svet. In čeprav se vam to mogoče zdi čudno, je res to edino breme, ki ga nosim in edino breme zaradi katerega bi si bila pripravljena vzeti življenje.
Zanima me, če imate kakšen predlog, kako bi mi to uspelo? K zobozdravniku me je preveč strah iti, podpore pa tudi nimam. Mogoče, če bi vedela, da bom pod narkozo, kolikor vem, pa to ni možno, če nisi otrok s PP. Mogoče bi se dalo kje samoplačniško in v tem primeru, okoli koliko se gibljejo cene? Najlepša hvala!

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 18 Mar 2018 15:29


Endodontija • Re: Polenitev koreninskih kanalov

$
0
0
Spoštovani,

obe korenini sta polnjeni cca 0,5 - 1 mm pred koncem korenine. Tako polnitev lahko smatramo za korektno. Res pa dolžina polnitve ni edini kriterij kvalitete polnitve. če so z zobom težave, je možno, da za to ni kriva eventuelno neustrezna dolžina polnitve.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 18 Mar 2018 18:39


Endodontija • Re: Strah pred zobozdravnikom

$
0
0
Spoštovana,

oba se strinjava, da bi bilo okrog tega smiselno nekaj ukreniti. Težave so že sedaj velike, mogoče bodo v prihodnje še večje. Ampak to niso nerešlive težave.
Moj predlog bi bil sledeč: glede na to, da še niste stari 18 let, svetujem obisk pri specialistu pedontologu. To so specialisti, ki znajo pristopiti k problemu, kot ga opisujete. Pot poteka preko graditve zaupanja, najprej lažjih posegov, ki ne povzročajo nelagodja ali bolečine, postopne izgube strahu do dokončne sanacije stanja. Specialist bo presodil, ali je potrebna oz. ustrezna obravnava v splošni anesteziji.
Verjamem, da odločitev ni lahka, najtežje je storiti prvi korak. Upam in želim Vam, da ga boste naredili, od tu naprej bo lažje. Če pa se zgodi, da bo ta korak pretežak, pa Vam svetujem, da se oglasite pri Vašem splošnem zdravniku/-ci in mu/ji zaupate vaš strah pred zobozdravnikom. Skupaj bosta našla način, kako ublažiti strah pred zobozdravnikom.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 18 Mar 2018 19:02


Endodontija • sredstva pri endodontskem zdravljenju

$
0
0
Pozdravljeni
Med vašimi razlagami sem razbral, da gre pri endodontskem zdravljenju za ponovna čiščenja, razkuževanja odprtin v koreninskih kanalih. Zato me zanima, kakšna sredstva uporabljate pri zdravljenju zobnih korenin? So to zelo agresivne snovi? Ali povzročajo tudi kakšne stranske učinke?
Zakaj se pojavljajo bolečine po takšnih zdravljenjih?
Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 6 Avg 2018 12:16


Endodontija • Re: sredstva pri endodontskem zdravljenju

$
0
0
Pozdravljeni,
Razkuževanje koreninskih kanalav dosežemo delno z mehansko odstranitvijo bakterij (čiščenje z iglami), preedvsem pa po kemični poti - s tekočinami za spiranje kanalov: uporabljamo 2,5% natrijev hipoklorit (medicinsko prečiščena varikina), učinkovitost tekočine pa povečamo z ultrazvočnim nihanjem tekočine v kk, v zadnjem času pa tudi z uporabo laserja. V koreninske kanale pa potem vstavimo pasto na osnovi kalcijevega hidroksida za cca 3 tedne.
Gre za agresivne snovi, vendar z njimi delujemo le v koreninskem kanalu, zato je stik z živimi celicami v okolici zoba minimalen in ne povzroča trajne poškodbe. pri redkih primerih, ko zaradi različnih razlogov lahko pride do iztisa tekočine v okolno kost pa lahko pride do zapleta.
Bolečine po zdravljenju se v prvih 2-3 dneh po zdravljenju pojavijo kot posledica instrumentiranja in medikacije, vendar so večinoma blage do zmerne, redko močnejše. Po cca 3 dneh popolnoma izzvenijo. V primeru, da se bolečine nadaljujejo dalj časa, pa je najverjetneje, da gre za vnetno bolečino, ki je posledica nezadostno očiščenih koreninskih kanalov.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 7 Avg 2018 08:59



Endodontija • Zobna korenina

$
0
0
Pozdravljeni,

Na ortopanu ki sem si ga dala narest predvsem zato da ga nesem k svojemu zobozdravniku v septembru(preventiva), se vidi na spodnji celjusti na 6 in 7 zobu-korenini, ena okrogla bula, cista). Zobje me ne bolijo, celjust tudi ne, nikjer ni zateceno...Se mi zdi da sem imela to zadevo (ali pa je bila na drugem zobu??) ze nekaj let nazaj ko so me slikali. Gre lahko to za kaksen granulom, vnetje, ..?Sam zob ima nekaj kariesa na kroni, ni pa nekaj obseznega. Problem je ker odhajam na dopust, prav tako pa je da dopustu tudi moj zobozdravnik. Hvala za odg.

Statistika: Objavljeno Napisal stasastasa — 25 Avg 2018 21:27


Endodontija • Re: Zobna korenina

$
0
0
Spoštovana,

fotografija ortopana žal ni zadostne ločljivosti, da bi lahko odgovoril na Vaše vprašanje. V pomoč bi bila tudi predhodna slika, za primerjavo stanja. Navedba, da je mogoče bilo na tem zobu, mogoče pa ne, mi žal ni v veliko pomoč.
Najlažje bo, da se obrnete na Vašega zobozdravnika, ko se vrne. Če zob ni simptomatski, je malo verjetno, da bi v kratkem postal simptomatski, če je lezija povezana z zobom.
V kolikor pa obstaja dvom za kaj gre, pa priporočam 3D RTG sliko - CBCT. Iz te slike bo eventuelno povezavo z zobom mogoče nedvoumno ugotoviti.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 27 Avg 2018 12:55


Endodontija • Zobni abces ob korenini

$
0
0
V nedeljo me je najprej zacelo boleti desno uho a cisto malo, nato je v ponedeljek postalo hujse, zato sem zacel jemati ospamox 1000 na 12 ur, ki sem ga se imel doma. V torek ponoci v sluzbi me je se zacel boleti zob 6 desno spodaj in prav tako sem cutil bolecino pod zobom spodaj na celjusti od zoba 6 do 4 zato sem odsel zobozdravniku. Zob 6 je bil pred leti zdravljen in nato zalit s polnitvijo, ki ni bila vredu izvedena, saj del spodaj pri korenini ni bil zapolnjen vredu. Zobozdravnica je takrat rekla da boma tako pustila. Pred cca 1 letom sem sel k zobozdravnici ker me je ta zob bolel na dotik, ugriz. Dala me je slikat in opazila manjse vnetje spodaj pri korenini. Je rekla da boma tako pustila ce nebo bolje in bo se bolel ga bo potrebno odpret. Tako je bil mir vse do zdaj. Torej v sredo zjutraj sem odsel zobozdravniku in povedal da me ta zob boli in pod zobom pri celjusti. Zob je odprla vendar polnjenih kanalou ni uspela prebiti, zato mi je vstavila zdravilo in je rekla da upa da se bo polnitev malce omehcala in me narocala cez 2 meseca. Napisala mi je se antibiotik ospamox 500mg na 8 ur zaradi vnetja. Danes je ze vec kot tri dni odkar sem zacel jemati ta antibiotik pa se vedno boli in sem tudi zatecen. Jemozno da antibiotik ne bo prijel? Kaj priporocate glede zoba in bolecin spodaj pri celjusti je lahko kaj hujsega? Lp

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 27 Sep 2018 19:46


Endodontija • Re: Zobni abces ob korenini

$
0
0
Spoštovani,

ključno za nadaljevanje zdravljenja je, da se prejšnja polnitev koreninskih kanalov v celoti odstrani in nato doseže prehodnost vseh koreninskih kanalov. Brez tega ni mogoče pričakovati uspešnega zdravljenja, antibiotik je namenjen le ublažitvi vnetja (ki je posledica neočiščenih kanalo), ne odpravi pa vzroka težav. Antibiotik lahko le začasno umiri stanje, vendar je le vprašanje časa, kdaj se bodo težave spet pojavile. Če vaša zobozdravnica prehodnosti koreninskih kanalov ni dosegla, vas lahko napoti k specialistu endodontu. Ponovno zdravljenje je tehnično zahteven postopek, zato je večkrat potrebna uporaba operativnega mikroskopa in drugih tehničnih pripomočkov, ki jih ima na voljo specalist endodont.

Upam, da se bo na koncu vse dobro izteklo.
dr. igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 28 Sep 2018 09:37


Endodontija • Boleči zobje

$
0
0
Pred enim mesecem me je začel boleti zob, levo zgoraj med 5 in 4. Čez ta dva zoba imam plombo, ki dobro tesni. Področje je bilo občutljivo na toplo in mrzlo. Jaz sem to občutila, kot da imam med zoboma luknjo, skozi katero mi gre noter v notranjost hrano in zato boli. Zobozdravnica mi je dala slikati zob. Ničesar ni bilo videti. Nato mi je zob odprla in dala tisto začasno plombo. 1 teden sem zdržala, nato je enako ponovil dežurni zobozdravnik. Danes po enem tednu sem spet šla k zobozdravnici, ker imam močne bolečine, ki niso konstantne, ampak pridejo, trajajo 10 minut in minejo. Hkrati z zgornjim levim delom čeljusti, ki me boli že od 7. do 1. zoba, me boli tudi spodnji levi del čeljusti od 7. do 1. zoba. Torej cela leva stran. Zobozdravnica mi je želela omrtvičiti živec na petici zgoraj, ampak, ker me zobje, če potolče po njih ne bolijo, se za to ni odločila. Spomnila sem jo na modrostne zobe. Naredile sva sliko in pravi, da bi lahko imela te bolečine, ki jih čutim dejansko pod zobmi od modrostnih zob. Zanima me ali res lahko modrostni zobje povzročajo takšno bolečine? Na sliki je vidno, da mi zgoraj levo pritiska modrostni zob na sedmico. Spodaj pa modrostni zob že leži in pravi, da sploh ne ve, če ga bo možno odstraniti, ker je preblizu glavnega živca. Zelo me je prestrašila. Sedaj imam napotnico za čeljustno kirurgijo. Zanima me vaše mnenje ali lahko še kaj drugega povzroča bolečine ali so res krivi modrostni zobje? Bolečine pa res potuje od sedmice do enice spodaj. Zgoraj pa bolečina izvira iz petice, kot sem že napisala, čeprav ni ničesar videti. Stara sem 40 let in prvič imam težave z zobmi. Drugače je bilo vedno vse BP.

Hvaležna bom za vsak odgovor, nasvet ali tolažbo, ker sem na smrt prestrašena. Bolečine blažim s protibolečinskimi tabletami.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 2 Okt 2018 17:53


Viewing all 8334 articles
Browse latest View live