Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 8334 articles
Browse latest View live

Endodontija • Re: Boleči zobje

$
0
0
Spoštovana,

za bolj točen odgovor bi potreboval RTG sliko in klinični pregled. Tako lahko le ugibam. Načelno velja, da bolj, kot je lokacija bolečine nedoločljiva, bolj verjetno je, da je vzrok težav bolj posteriorno (torej zadaj). Kaj več pa že težko rečem.
Tudi odstranljivosti retinirane osmice ne morem ocenjevati na pamet. Verjamem, da vam bo oralni kirurg znal to natančno oceniti. Če bo potrebno, bodo opravili 3D RTG sliko, kjer se lega zoba v odnosu do mandibularnega živca natančno vidi. Res so take operacije včasih lahko zahtevne. Vendar imamo v Sloveniji odlične oralne kirurge, zato verjamem, da se bo dobro izteklo.
LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 3 Okt 2018 08:27



Endodontija • Unicenje zivca

$
0
0
Pozdravljeni.
Prejsnji mesec sem obiskala zdravnika, ker sem imela hude bolecine spodaj na sestici. Zobozdravnik mi ga je odprl, in vstavil zdravilo za unicenje zivca. Pred tremi dnevi sem bila ponovno narocena, in mi je hotel scistiti zob, pred tem sem bila brez bolecin, vendar me je ob ciscenju zoba, kljub temu, da mi je dal injekcijo, vseeno malo bolelo, zato mi je ponovno dal zdravilo za unicenje zivca. sedaj me pa boli zob ob ugrizu hrane, in ko zobje prijdejo skupaj, drugace sem brez bolecin. Naslednji termin inam za 3 tedne. Kaj zdaj to pomeni, je slo kaj narobe? Hvala za odgovor ze vnaprej.

Statistika: Objavljeno Napisal Amelia12 — 26 Okt 2018 20:24


Endodontija • Re: Unicenje zivca

$
0
0
Spoštovana,

podobno, kot pri prvi vstavitvi zdravila, le-to ni delovalo dovolj globoko, je možno, da sedaj, po drugi vstavitvi deluje pregloboko. Če se bolečina v dnevu ali dveh ne umiri, prdlagam, da se spet oglasite pri vašem zobozdravniku.

lp, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 27 Okt 2018 09:28


Endodontija • bolečine 4/6

$
0
0
Pozdravljeni,

pred 1 mesecem me je začela boleti šestica desno spodaj. Zobozdravnica mi je rekla, da se je kljub plombi na tem zobu ponovno naredil karies in mi je zob plombirala. Ker redno hodim na preglede me je začudilo, da se je v roku nekaj mesecev od zadnjega pregleda pojavil tak karies, da me je zob tako močno bolel vendar sem zaupala presoji zobozdravnice (zob mi je tudi slikala).Po nekaj dneh je bil zob še vedno občutljiv, vendar se je zadeva počasi umirila. Včeraj me je zob ponovno začel boleti, danes mi ga je zobozdravnica ponovno slikala in mi rekla, da gre za granulom ter da se zoba ne da več zdraviti ampak ga je potrebno izdreti. Zanima me ali je mogoče, da se je situacija v teh manj kot 4 tednih tako poslabšala, da je potrebno zob izpuliti? Ali menite, da bi bilo smiselno pridobiti drugo mnenje? Ker imata tudi sosednja zoba plombe bi bilo po njenem mnenju smiselno narediti mostiček, česar pa se kar malo bojim.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 21 Nov 2018 15:59


Endodontija • Re: bolečine 4/6

$
0
0
Spoštovana,

Težko presojam le po zapisu, ne da bi videl npr. RTG sliko... Se pa zdi vse skupaj nenavadno. Kakorkoli že, zob ima očitno granulom. Na splošno rečeno, granulom sam po sebi ni indikacija za izpuljenje zoba. Tak zob je mogoče zdraviti, uspešnost zdravljenja je visoka, če je zdravljenje izpeljano korektno. Za kaj več pa bi moral videti RTG sliko.
Skratka: predlagam, da pridobite še kakšno mnenje.

LP, dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 22 Nov 2018 12:27


Endodontija • Zob in palpitacije

$
0
0
<t>Pozdravljeni imam eno vprasanje ze dalj casa priblizno 8 mesecov imam tezave z preskoki srca kjet zdravniku pravijo da je z srcem vse vredu ( osebni zdravnik in kardiolog) imam pa ze 1 leto tezave z enim zobom ki ga zdravnica proba zdravit vsakic znova ker mi dela tezave nevem zakaj tako dolgo traja vendar se vedno mi dela tezavr .... pred 2 mesecema mi je malo cisitila not in nekaj zadela in potem zob zaprla isti dan sem dobil oteceno usta lica naslednji dan mi ga je odprla in dala antibiotik ... vse se je popravilo vendar pod zobom 6 spodaj levo ze mi je naredilo zadebeljena kost kot neka otelina vendar je trda in kat velika kot lesnik je veliko ... zdravnici vedno znova pokazem vendar ona ga dotika in potem proba scistit zob nevem zakaj mi ga ne puli ce ga nemore pozdravit ... in ja se vedno imam tezave z tem zobom pa razmisljam menjat zobozdravnika ker mi ga nikakor ne zna zoba pozdravit ... zanima me naslednje Ali lahko taksen zob ki je mrtev ki pa vseeno boli na mrzlem in ima zadebeljeno kost in glede na slik rtg izgleda da je vredu ... ali lahko tak zob vpliva na srce in njeno delovanje na kratko te palpitacije ki jih imam vsak dan po 10 ali vec ... in ce mi lahko poveste kaj naj naredim da se resim tega zoba in teh tezav ... najlepsa hvala</t>

Statistika: Objavljeno Napisal Fant23 — 18 Dec 2018 18:02


Endodontija • Re: Zob in palpitacije

$
0
0
Spoštovana,
vaš razmislek se mi zdi popolnoma na mestu. Tudi sam Vam ne znam pojasniti, zakaj se zob zdravi tako dolgo. Menim, da bi bilo najbolj smiselno, da vas vaša zobozdravnica napoti na zdravljenje k specialistu endodontu.
Strokovna literatura nakazuje povezave aktivnih vnetnih žarišč v zobu in bolezni srca. Vnaprej nikoli ne moremo trditi, da je težava z zobom zagotovo povezana s srcem. Glede na opis težav s srcem ocenjujem, da je povezava z zobom sicer teoretično možna, vendar zelo malo verjetna. Nenavadno pa se mi zdi, da opisujete vsakodnevne težave s srcem, vaš kardiolog pa je mnenja, da je s srcem vse v redu.
Kakorkoli že, moj predlog je pragmatičen: najprej je potrebno rešiti težavo z zobom, ko bo ta rešena, se bo pokazalo, kakšen vpliv je imela na težavo s srcem. Za rešitev težave z zobom, pa predlagam zdravljenje pri specialistu endodontu.

dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 19 Dec 2018 07:39


Endodontija • Zdravljen zob

$
0
0
Pozdravljeni,

pred tremi meseci mi je zobozdravnica odkrila gangreno na šestici. Zob mi je zdravila. Zob me pri čiščenju z nitko še vedno na eni strani skeli. Potleg tega se mi dviguje dlesen, ter opažam, da korenina postaja črna. Ali je to normalno?

Poleg tega sem leta 2013 dobila avtoimuno bolezen (kronično angioedemo) in otekam po celem telesu. Za preprečevanje otekanja dobivam enkrat na 4 tedne imunosupresivno zdravilo xolair. Otekanje se je pričelo, takoj po zdravljenju enega drugega zoba. Kljub temu da mi zdravniki zatrjujejo, da avtoimuna bolezen nima veze z zobmi, se težko otresem suma.

Ali bi mi pri navedenih težavah lahko pomagal endodont?

lp,

Jana

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 10 Jan 2019 12:02



Endodontija • Granulom

$
0
0
Pozdravljeni,
na forum se obračam prvič in bom vesela vseh informacij. Par dni nazaj se mi je na desni enki pojavil granulom. Najprej so mi dala v zob zdravilo in ga zaprli, naslednji dan pa zaradi bolecine odprli in je bil cca 2 odprt (vikend). Potem so mi ga scistili, odvzeli zivec in z zdravilom zacasno zaprli. Dilema, ki se pojavlja je sledeca: naslednji pregled oziroma morebitno polnitev imam sele cez 2 meseca. Ali je to pogosta praksa pri zobozdravniku preko ZZZS? Preklicala sem nekaj zasebnih ambulant in pravijo, da je zdravilo notri cca 2 tedna. Zanima me zakaj taksna razlika v zdravljenju? Ali obstaja razlika v zdravilu? Moj granulom naj bi bil v zacetni fazi. Poleg tega me zanima, ali imajo ZZZS zobozdravniki tudi mikroskope in laserje, tako kot zasebni? Ne vem kako se naj odlocim, glede na to, da bo zdravljenje pri zasebnemu ocitno hitrejse? Moj zobozdravnik je super, ampak bi zob, glede na to, da je enka, rada cimprej pozdravila. Hvala za nasvete

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 13 Mar 2019 15:05


Endodontija • Nekoliko siv zob

$
0
0
Pozdravljeni,
Včeraj mi je zobizdravnica z nekaksnimi krtackimi cistila zobne kanale. Danes me zob nekoliko boli ce stisnem zobe skupaj in postal je pri delu zlaven dlesni nekoliko siv. Me mora to kaj srbeti. Pri zobozdravnici sem narocena cez tri tedne.

Statistika: Objavljeno Napisal urskica95 — 13 Mar 2019 23:07


Endodontija • Re: Nekoliko siv zob

$
0
0
Spoštovana,

občutljivost zoba prve tri dni po posegu je pogosta. Če pa se po treh dnevih težava stopnjuje, ali opazite oteklino, pa je smiselno kontaktirati zobozdravnika. Siva barva je verjetno poledica začasne zapore zoba.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 16 Apr 2019 09:13


Endodontija • Re: Granulom

$
0
0
Spoštovana,

zdravilo v zobu po treh tednih izgubi večino svoje aktivnosti, v zobu pa načelno lahko ostane do cca 3 mesece. Ponovni termin zdravljenja verjetno v večji meri določajo čakalne dobe, kot pa strokovni kriteriji.
Splošni zobozdravniki v večini nimajo specialistične opreme (i.o. mikroskop, laser...), razlog pa je preprost : cena. Cena specialistična opreme za endodontijo dosega cca 90.000 EUR (strošek po tem, ko ste opremili ambulanto za splošno zobozdravstvo). Tudi učna krivulja je kar dolga, zahteva dodatna izobraževanja, ki prav tako niso poceni. To se to odraža v visoki ceni specialističnega endodontskega zdravljenja, na drugi strani pa tudi v večji uspešnosti zdravljenja. Bolj je primer kompleksen (npr. kočniki), bolj razlika pride do izraza. O napotitvi k specialistu se lahko posvetujete s svojim zobozdravnikom, največkrat se zobozdravniki sami odločijo za napotitev, če zahtevnost presega njihovo opremo in izkušnje. Žal pa opažam, da vedno ni tako. Če zdravljenje poteka brez zapletov, napotitev verjetno ni potrebna, vedno pa se lahko za zdravljenje pri specialistu odločite sama.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 16 Apr 2019 09:22


Endodontija • Re: Zdravljen zob

$
0
0
Spoštovana,

večina zapletov, ki se pojavijo takoj po zdravljenju, izzveni v cca treh dneh po posegu. Po napisanem ne morem oceniti, kaj je vzrok težav. V kolikor se nadaljujejo, je smiselno razmisliti o obisku specialista. Vaša sistemska bolezen lahko vpliva na intenzivnost zapleta, ni pa razlog za zaplete.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 16 Apr 2019 09:26


Endodontija • Koreninsko zdravljen zob

$
0
0
Spoštovani,
pred letom dni sem zaključila koreninsko zdravljene zoba 47, pri specialistu. po zdravljenju mi je potem kasneje v roku meseca dni moj zobozdravnik naredil plombo - kompozitno.
Danes sem imela kontrolo pri specialistu po preteku enega leta.
Pri koreninah, je zdravnica dejala,da je je lepo izginil vnetni proces in da je zdravljenje ok in supelo. Me je pa spraševala glede medzobnega prostora proti zobu 46, če me kaj boli, krvavi pri nitkanju. meni navadno krvavi ne, opažam pa da se mi zatika ob plombo. zato me zanima, če je glede na rtg sliko zoba 47 plomba vredu nareda, saj se zdi, kot da bi bil mali prostor (označeno s krogcem), kjer ne tesni dobro in domnevam,da se mi tam zatika, ker izgleda kot da tam ne tesni dobro.
kakšno je vaše mnenje glede tesnjenja plombe tam na tistem mestu, ali je nevarno,da skozi špranjo tam prihajajo bakterije v korenino? Ali se je v tem letu dni odkar je takšna plomba gor lahko naredila kakšna škoda na koreninskem zdravljenju zaradi te špranjice? Ali svetujete narediti novo zalivko, da se tudi ta špranjica zatesni dobro.
Skrbi me namreč, ne bi rada izgubila zoba, zato raje naredim ponovno zalivko,samo da bo dobro tesnilo.
Kakšno je vaše mnenje glede na rtg posnetek in označeno vidno špranjico na sliki in kaj svetujete - morebiti novo zalivko?
http://shrani.si/f/1h/8i/4LdnujYd/zob.jpg

Prijazna hvala za nasvet.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 16 Maj 2019 19:56


Endodontija • Re: Koreninsko zdravljen zob

$
0
0
Spoštovana,
samo iz rtg slike je težko ocenjevati. Na sliki je res videti kot špranja, vendar je to potrebno potrditi klinično, s pregledom. Včasih je to lahko posledica projekcije rtg slike.
Če ste na pregledu pri specialistu odprli to temo, bi to bila idealna priložnost, da ugotovita, ali je s plombo vse v redu.
Na splošno lahko rečem, da če se nitka pri čiščenju zatika v področju stika zoba s plombo, potem je plomba verjetno previsna.
Predlagam, da se oglasite pri vašem zobozdravniku in to preverita. Če se izkaže, da je pottrebno plombo menjati, predlagam, da razmislite o tem, da zoba ne bi plombirali, ampak naredili t.i. onlay. Tako je strokovno priporočilo za oskrbo endodontsko zdravljenih zob, saj na ta način najbolj zmanjšamo tveganje za zalom zobne krone.

LP, Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 16 Maj 2019 21:20



Endodontija • težave s petico, abces?

$
0
0
Pozdravljeni,

imam težave ze 3 mesece s spodnjo petico, ki pa na zacetku niso bile tako intenzivne kot so sedaj in sicer :
Do zobozdravnika sem se odpravil, ker me je zob obcasno skelel (blago) in bolela kost na dotik pod zobu. Zdravnica mi je zob odprla, ker je blo malo gnojno je pustila zob odprt in narocila cez 1 teden. Cez 2 dni je ličnica na isti strani zatekla, tako da sem obiskal dezurnega zobozdravnika, ki mi je na novo precistil kanal in ugotovil da je bilo notri nekaj trdega, po vsej vrjetnosti odlomek od zdravnicine pilice. Po enem tednu grem po naročilu spet zobozdravnici, ki pa mi je zob pustila odprt še en teden, da otekline zgine. Čez en teden mi je zob zaprla z zacasno plombo in seveda vstavila zdravilo. Oteklina med tem na spodnji strani dlesni ni izginila ampak bi rekel da je mirovala, oziroma se je zelo pocasi manjsala. Po 3 tednih zaprtega zoba in vstavljenega zdravila me je v zobu začelo boleti in pod njim na dlesni se mi je naredila otekla bulica - iz nje ni tekel gnoj, niti kri, le prisotna je in boleca na dotik. Ko vzamem Diverin se stanje izboljša. Danes pa sem spet obiskal zobozdravnico, ki je pogledala RTG sliko zoba in rekla da je kar močno 'poškodovan'. Zamenjala mi je zdravilo in me narocila cez 4 tedne in če takrat ne bo bolje, me bo napotila kirurgu ki bo dlesen odrezal, ocistil kost in zasil.
Zanima pa me : Kakšen rezultat je smiselno pricakovati v prihodnje? Je to pricakovan potek taksnega zdravljena in ali lahko sam kako pripomorem k izboljsanju stanja? Hvala za odgovor.

Statistika: Objavljeno Napisal NejcP — 19 Jun 2019 10:42


Endodontija • Re: težave s petico, abces?

$
0
0
Spoštovani,

to, kar opisujete, je razmeroma običajen potek zapleta zdravljenja. Če se zob ne umiri po koreninskem zdravljenju, je operacija - apikotomija - dobra rešitev.
Žal pa vam le na osnovi Vašega opisa ne morem pojasniti razlogov za zaplet. Največkrat gre za okužbo, ki se ne odziva na zdravila (rezistentna okužba), ali pa kompleksno anatomijo kanalskega sistem, kjer zdravilo ne doseže bakterij. Poznamo pa še nekaj manj pogostih razlogov.

Mogoče bi vas - preden vas napoti h kirurgu - zobozdravnica lahko napotila k specialistu endodontu. Če tudi specialist endodont zoba ne bi uspel umiriti, pa je na vrsti operacija.
Sami kaj dosti ne morete pomagati.

Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 19 Jun 2019 21:26


Endodontija • Re: Bolečina pri zdravljenem zobu

$
0
0
Pozdravljena,
Če so po zdravljenju težave, je odpiranje zoba postopek prve pomoči, s katerim preprečimo nadaljnje poslabšanje stanja. Žal s tem res omogočimo ponoven vdor bakterij v zob, preprečimo pa nastanek otekline in sistemskih težav. Ko se stanje umiri, je potrebno poiskati vzrok težav (neodkriti ali neprehodni koreninski kanali, nezadostno odstranjena polnitev...) in z zdravljenjem nadaljevati. Lahko pa vas zobozdravnica napoti tudi k specialistu endodontu, saj ponovna zdravljenja spodnjih šestic veljajo za tehnično bolj zahtevne posege.
Z anestezijo so pri spodnjih kočnikih večkrat težave, saj anestetika ne vbrizgamo ob zob, ampak je potrebno doseči blokado mandibularnega živca. Znano je, da v primeru, ko je zob razbolen, to večkrat ni v celoti mogoče. Kaj več v zvezi z eventualnimi težavi v zvezi z anestezijo pa težko komentiram brez kliničnega pregleda.

dr. Igor Potočnik

Statistika: Objavljeno Napisal igorpotocnik — 27 Avg 2019 15:20


Starševski čvek • Re: He He, evo dokazi

$
0
0
Pa normalno, da je več povzročiteljev nesreč v Sloveniji moških, če je pa po novem v Sloveniji tudi več moških kot žensk.

Samo..hm...razmerje... Drekec. :-/

;-)

Starševski čvek • Re: Ali lahko satanista zapre v norišnico?

$
0
0
Ali lokalni šerif lahko najde tudi družinskega ali splošnega zdravnika?Potem pa skupaj zafrkavata sataniste ali so satanisti končno našli nekoga, ki jim bo kos? So satanisti naleteli na katolika, ki je črna ovca?
V glavnem papeža naj skrbi, ker ima v svoji čredi ovco, ki jezno grize. Ovco, ki ne nastavi še drugega lica.
iframe

Ne mi praviti, da satanistov ni. Satanisti so precej pogosti po celi Sloveniji. Delajo pač karkoli, ker te sekte so sestavljene večinoma iz mladostnikov, ki jim starši niso postavili zdravih meja. Toda starši ne vedo, da bodo njihovim sončkom meje pač postavili drugi ljudje.

Na spletnih forumih se precej govori tudi o satanističnih sektah pri nas. Bilo naj bi več manjših. Iz zapisov na spletu lahko razberemo, da so njeni člani predvsem mladi uporniki, ki v zahtevni družbi ne najdejo svojega mesta in se tako oprejo na hudiča, v katerem vidijo svojo odrešitev. Udeležujejo se satanističnih seans, v katerih naj bi v posebnih obredih klicali satana in ga prosili za vodstvo po življenju.
Vir: https://novice.over.net/clanek/novice/ ... icna-sekta
Viewing all 8334 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>